سیاست های اقتصادی دوره هاشمی رفسنجانی(سردار سازندگی) ما رو به این عادت داد که هنوز برنامه های 5 ساله توسعه رو به پایان نبرده در فکر برنامه های طرح توسعه 20 ساله باشیم که حتی بعضی از طرحهای توسعه اون دوره هنوز هم به بهره برداری نرسیده ان. تندروی های سیاسی و فرهنگی دوره خاتمی و ایجاد فضای "به اصطلاح باز سیاسی"  هم دقیقا در جهت ایجاد شرایطی برای ظهور و به قصد شناخت چهره های به اصطلاح اصلاح طلب و البته تادیب و تسویه حساب عناصر تندرویی بود که مطمئنا بعد از اتمام دوره خاتمی به بهترین نحو ممکن صورت گرفت و اندک وجهه و اعتبار بین المللی ایران رو که میرفت در دنیا جایی برای خودش باز کنه رو هم از بین برد. مجموع رفتارهای انجام یافته در دوره خاتمی چندان آمیخته به مسایل "سیاسی" و "فرهنگی" بود که مسایل "اقتصادی" رو همچون کودکی ناتنی تحت الشعاع مسایل دیگه قرار داد و ایران در طی 7 سال از دوره 8 ساله ریاست جمهوری خاتمی رتبه اول نرخ تورم اقتصادی رو در بین کشورهای منطقه خاورمیانه بدست آورد. افتخاری رو که فقط و فقط مدیون خاتمی و سیاست های یکجانبه گرایانه اون بودیم.

 و اما دوره حاضر ......... دوره احمدی نژاد

    دوره ای که انقلاب گونه و با شعارهای پر طمطراق "عدالت محوری" شروع شد و در نهایت در زمان رو به پایان اولین دوره ریاست جمهوری (دولت نهم) باز پیشرفتی امیدوار کننده نصیب ایران بویژه در خصوص عدالت محوری چه در عرصه بین المللی و چه منطقه ای و چه داخلی حاصل نکرد که نکرد.

بیشترین صادرات نفت رو در طول سه دهه انقلاب و اون هم به بالاترین قیمت ممکن ( در حدود 150 دلار) داشتیم و باز از تورم جهانی نالیدیم که استکبار جهانی چون نفت رو به قیمت بالایی ازمون میخره کالاهای وارداتیمون رو هم به قیمت بالا بهمون میفروشه. همه دولتمردامون هم ادعا کردن افزایش قیمت نفت اصلا به نفع کشورمون نیست. قیمت نفت که سقوط کرد بازم رئیس جمهورمون ادعا کرد که حتی با نفت 5 دلاری هم قادر به اداره مملکت هستیم!!! و مایی که بیش از 80 درصد اقتصادمون، اقتصادی وابسته به نفته آخرش هم سر در نیاوردیم که بالاخره این نفت خدادادی برای اقتصادمون مفیده یا بلای جونمونه؟؟؟

    پافشاری دوباره احمدی نژاد در خصوص برنامه هسته ای ایران و سخنرانی های گاها نسنجیده اش بخصوص در خصوص رژیم منحوس اسرائیل و ارائه پیشنهادات در مورد نظم نوین جهانی و ارائه راهکار در خصوص فرار از "بحران مالی جهانی" اون هم در شرایطی که خود ما ایرانی ها از مدت ها قبل و در پی تحریمهای بلا ینقطع دنیای غرب در وضعیت اقتصادی چندان خوش آیندی قرار نداریم بازم این نکته رو بهمون گوشزد کرد که اولویت هر رئیس دولتی که در ایران بر سر کار حاضر میشه ابتدا سیاست خارجی سیاست بین الملل مبارزه همیشگی با استکبار همیشگی جهانی و دادن راه حل برای فرار از بحرانهای پیش روی جهانی و خارجی و نه داخلیه، که نمونه اش رو در دوره ریاست جمهوری خاتمی با ارائه پیشنهاد "گفتگوی تمدنها" هم تجربه کرده بودیم. اما حتی برای مثال هم که شده متاسفانه نمیخوایم باور کنیم که بحران مالی جهانی یک بحران "جهانیه" که مطمئنا ما رو هم تحت تاثیر خودش قرار داده و خواهد داد و این امری اجتناب ناپذیره. پس لزومی نداره این بحران رو مختص غرب بدونیم و برای شیره مالی سر مردم ازش طفره بریم مگر اینکه خودمون رو تافته ای جدا بافته از کل سیستم جهانی بدونیم که همچون یک سلول خودمختار بین سلولهای دیگه هیچ بده بستانی با بقیه سلولها نداره و هیچ کنش و واکنشی بین اون و بقیه صورت نمیگیره!!! ( که البته دقیقا موقعیتمون تو دنیا شبیه و نزدیک همچین موقعیتیه. در اینصورت باید هم ادعا کنیم که بحران مالی فقط مختص دنیای غربه و در نتیجه بی دینی و دوری از اعتقادات و ارزشهاست که بر سرشون نازل شده( ادعای جنتی امام جمعه موقت تهران ) چون تنها موجودات معتقد کائنات مائیم که شکر خدا هیچ مشکلی هم برامون پیش نمی یاد!!!)

    بگذریم که بحث به درازا کشید و من بازم دست و پا شکسته نتونستم موضوع مهمی رو که چند روزی ذهنم رو مشغول کرده بود رو درست و حسابی رو کاغذ بیارم. مطالب جست و پا گریخته ای که مطمئنا از یه ذهن آشفته سرازیر میشه، اما چاره ای نداشتم جز گفتن . و شاید همین گفتن چیزی نباشه جز تکرار مکررات که شما خیلی بهتر از من به همه موارد واقفین. اما چه میشه کرد وقتی پیشرفت یه کشور مسلمان جنوب شرق آسیا واقعا همه رو انگشت به دهن میکنه و آدم رو ناچار به این فکر وا میداره که حقیقتا کجای کارمون ایراد داره. هر چند نمونه های همچین کشورای مسلمان پیشرفته ای خیلی هم کم نیست. مثل کشور ترکیه که 17 امین قدرت برتر اقتصادی دنیاست با درآمد گردشگری در حدود 70 میلیارد دلار ( برابر با میزان درآمد صادرات نفتی ایران) و البته کشوری با ذخایر نفتی و گازی در حد صفر که 30 در صد گاز وارداتیش رو ایران و حدود 70 درصد بقیه رو روسیه تامین میکنه. و البته کشوری مسلمان با نظامی دموکراتیک و لائیک. و لائیک نه به معنای بی دینی بلکه به معنای جدایی مرز دین و سیاست. چون همونطور که شما هم میدونین ترکیه علیرغم مسلمان بودن 90 درصد جمعیتش مناسبات گسترده ای با رژیم اسرائیل داره و از طرفی متحد درجه یک آمریکا در منطقه بشمار میاد. اما با این وجود حتی اگر در تولید علم نیز ما رتبه دوم رو در منطقه خاورمیانه به خودمون اختصاص داده باشیم باز این ترکیه ست که مقام اول تولید علم  رو در منطقه از آن خودش کرده.

برای مملکتمون چیکار کردیم و چه ایرانی رو برای آینده ساختیم؟

کدوم مملکت رو به چه امتیازاتی داریم به ارث میبریم؟؟؟

   مملکتی مملو از مشکلات اقتصادی ، با اقتصاد متکی بر نفت ( که مطمئنا نامحدود نیست ) . صادراتی به مراتب کمتر از واردات. و کاهش سطح درآمد و رفاه قشر اکثریت جامعه- کاهش قدرت خرید اقتصادی مردم- افزایش نگران کننده عمق شکاف بین طبقات فقیر و غنی جامعه و تحریمهای مداوم جامعه بین الملل در خصوص برنامه های هسته ای و ...   

    . . . و اوضاع نابسامان فرهنگی و اجتماعی که میزان خودکشی و انحرافات اخلاقی همچون اعتیاد- بزهکاری- جرم و جنایت- فحشا و فساد- مصرف رو به ازدیاد قرص های روان گردان- افزایش میزان طلاق (که حتی درصد بالایی از این میزان به انحرافات اخلاقی و مشکلات و ناآگاهی های جنسی زوجین بر میگرده که همیشه بحث راجع به اونا تو جامعه مون یه تابو و موضوعی ممنوعه ست)- کاهش شدید میزان ازدواج های رسمی کشور که ناشی از مشکلات اقتصادی و فرهنگی جامعه ست- افزایش نگران کننده تعداد جوانان به سن ازدواج رسیده مجرد و تهدید اساسی ترین نهاد جامعه یعنی "خانواده" -  موج سوم بیماری نگران کننده ای همچون ایدز و ... همه و همه نشانه هایی از این اضمحلال فرهنگیه که ما فقط دوست داریم برچسب "تهاجم فرهنگی" بهش بزنیم و حالت تدافعی نسبت بهش داشته باشیم. اما تا کی؟؟؟

این حق ماست که از دولتمردان و مدیران ارشد کشورمون بپرسیم که کدامین کشور رو برای ما به ارث گذاشتن و ما وارث چگونه کشوری هستیم؟

امیدارم ماهاتیر محمد ما هم روزی به نجات کشورمون بیاد و ما هم به داشتن همچون معمار نوینی افتخار کنیم.  

 

/ 22 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی عظیمی پور

سلام اینطوریه دیگه؟ آره؟ الکس رو می‌بوسی [ماچ][سوال] واسه یووه کف می‌زنی [دست] واسه همه دوستان هم [گل] [سوال] ما که آرزو به دل می‌مونیم. ممنونم یووه به خاطر همه چی ممنونم [نیشخند] از میلان هم به خاطر اینکه با بازی خوبش جلوی یووه یک روز خاطره انگیز رو رقم زد تشکر می‌کنیم [قلب][خجالت] خدمت همه دوستان هم [گل][سبز]

مریم مجیدی

کاپتان عزیز[گل] حالا امسال دور دور تو و تیم محبوبته دیگه چه میشه کرد دنیا همیشه روی یه پاشنه نمیچرخه اگه بنا بر گفته دوستان انصافی باقی مونده باشه [سوال]! باید معترف باشم که بارسا اونشب بسیار بسیار بهتر از رئال بازی کرد و یووه هم همینطور بهتر از میلان بود و کلی, دیگه خودم هم از بازی الکسی محظوظ شدم[زبان] ریییس جان شما خوبین؟؟؟؟؟؟[گل] وحید تو هم که خوبی دیگه![گل]

مریم مجیدی

راستی عید همگی مبارک عید غدیر و خی اینجا هم وبلاگ قدیر (البته من تفاوت معناییشونو نمیدونم) تبریک مخصوص برای رییس که میگه به اولی ارادت خاصی داره

مریم مجیدی

چرا هیچکس نیست خسته شدم بسکه کامنتهای خودم و نهایتا آقای عظیمی رو خوندم رییس یه موضوع میخوای در بیاریم دعوا رو شروع کنیم[زبان][نیشخند] کاپتان تو چرا نیستی[گریه] الان حتما رفتی پیش همکاران قدیمی ات[چشمک] وحید هم که خب کلا فاکتور گرفتیم ازش نمیاد اینجا [سوال][ناراحت] لقب میگ میگ دیگه به دردش نمیخوره روزهای بدی ان خسته کننده و بی امید و بی هدف [ناراحت] یعنی تموم میشن؟! مواظب خودتون باشین دوستای خوب و مهربون من[گل][گل][گل][گل] به امید دیدار.

مهدی عظیمی پور

هیچ کس تنها نیست! [نیشخند] من یه راه حل بهتری دارم. اگه از خودندن کامنت های خودم و تنی چند از دوستان خسته شدم، تبلیغات بالای همین صفحه رو هم یه نگاهی میندازم. [قهر] حداقل برای چند لحظه تنوع ایجاد می‌شه! راستی اگه تنوع باشه، چی می‌شه؟ آینده مون خراب می‌شه؟ آخه اینطوری که نمی‌شه [سوال] شاید وبلاگ نویسان مشهور هم مانند درختان به خواب زمستانی فرو می‌روند؟ [شوخی]

آمستریس

درود گراميان تاريخ ايران گواه بر شور و هيجان و احساسات آني است و اين بزرگترين نقطه ضعف ايران و ايراني است.متني كه خواندم زيبا و پر از همان احساسات لطيف يك ايراني است پر از چراهاي بي جواب و گلايه از دولتمرداني كه ايران و ايراني برايشان بي اهميت است اما نكته جالب اينجاست انتظار از چه كسي و يا كساني؟آخوندها و آخوندزاده هاي به اصطلاح دولتمرد اين نظام در كدام برهه از زمان به فكر ايران و ايراني بوده اند كه اكنون باشند جز اين بوده كه مانند اجداد عربشان فقط غارت و تجاوز كرده اند؟حقوق انساني كدام يك از ما را پايمال نكرده اند؟غير از اين است كه زير عباي اسلام و دين هر چه خواستند گفتند و هر چه خواستند كردند.دادخواست از كه؟ از خود ظالم؟از كساني كه پشيزي براي ايران وايراني اهميت قايل نيست؟؟

آمستریس

حسرت خوردن به پيشرفت كشور ديگر راه چاره نيست ايراني مرد عمل هست اما عملگرايي ايرانيان را با خرافه پرستي و ترس از اين امام و آن جهنم خنثي كرده اند راه رهايي انسان در داشتن ذهني بدون ترس و به كارگيري از خردي است كه اكنون در تارهاي خرافات دست و پا ميزند.تا وقتي ايراني به اصل خود بازنگردد اين متجاوزان تكه تكه خاك و جان و مال ايران و ايراني را به حراج خواهند گذاشت. ايران نيازي به آمدن يك ناجي ندارد بلكه هرايراني خود مي تواند يك ناجي باشد ايران نياز به ايرانيان يك راي و عمگرا دارد.غم انگيز است كه به جاي همدلي و رسيدن به يك هدف واحد راي يكديگر را بكوبيم انتقادي سازنده نيكوتر از مخالفتي بي جا و احساسي است.در كنار هم باشيم ايراني پاينده ميهنم ايران [گل]

نوید آرامش

سلام توجه شما را به مطلبی با عنوان ،" انسان ، بلوغ و لذت جنسی " دعوت می کنم ! بعضی از انسانها پا را که از بلوغ فراتر می گذارند ، با غریزه (لذت جنسی ) ، منی ، استمنا ، خود ارضایی ، آشنا میشوند ... البته وبلاگ دیگرم (روابط عمومی ) هم به روز شد . موفق باشید . خداحافظ .

دوست

سلام . من جز بچه های کتابداری ام. منو می شناسین برای این خودمو معرفی نمی کنم چون اونچه که گفتم حرف شخصیه من نبود.اینا نظریه های جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعیه. البته اون قسمت آخرکه مربوط به رفتن بود مربوط به هراسهاو ناامیدیهای منه که روزبروز بیشتر و بیشتر میشه.

دوست

بعدشم خانم رونق! هر آدمی حق انتخاب و حق نظر دادن داره. قبل از هر حرف دیگه ای می خوام یکی دیگه از بلاهایی رو که سر ما اوردن رو براتون بگم( نظر شخصی) و اون بیگانه کردن ما از همدیگه است. چه بلایی بدتر از این که ما ( ملت) همدیگه رو به چشم دشمن بیگانه عامل مخرب عامل تفرقه و... ببینیم. و این مسئله بقدری در ما ریشه دوانده که خودمون متوجه اون نیستیم. در نمونه های کوچک خودتون رو در محیط کار و دانشگاه تحصیلتون ببینید. چقد همه از هم تفکیک شدن. مردا زنا با حجابا بی حجابا پولدارا فقیرا دانشجوا .... و این حتی در نظر شما هم مشهوده. من ایرانیم منو جز کدوم دسته قرار دادین. پشت کردن شما رو به خودم احساس کردم.