10دائرة المعارف برتر اینترنت

معرفی 10دائرة المعارف برتر اینترنت leftc.gif

1- یاهو ، با بیش از 30 میلیون بازدید روزانه ، برترین سایت است . صدها بخش اطلاعاتی متنوع الکترونیکی این پایگاه ، این سایت را به یکی از مشهورترین دائرة المعارف های وبی تبدیل کرده است . بخش دایرکتور های الکترونیکی این پايگاه در نشانی : http://education.yahoo.com/reference/encyclopedia قرار گرفته است .
این منبع ، بیش از 52 هزار کلمه و بیش از 82 هزار لینک تکمیلی را برای این کلمات معرفی کرده که به صورت الفبایی و جست و جویی ، قابل مشاهده است . دائرةالمعارف های دیگری نیز این سایت در اختیار دارد که از آن ها می توان به کتاب حقایق کشورهای جهان اشاره کرد که بخش ایرانی آن در نشانی :
http://education.yahoo.com/reference/factbook/ir/ در دسترس است .
ضمنا سایت یاهو ، سایت های وب را در یک دایرکتوری بزرگی تحت نشانی http://directory.yahoo.com جمع آوری کرده که بیش از 300سایت ایرانی نیز در آن فهرست بندی شده است . بخش دایرکتوری سایت گوگل نيز که در نشانی http://directory.google.com نام دارد و توسط سایت www.dmoz.org پشتیبانی می شود ، بیش از 1100 سایت فارسی را طبقه بندی کرده است .
2. مشهور ترین سایت دائرة المعارفی
ساکلوپدیا دات کام ، مشهور ترین سایت دائرة المعارفی است . گوگل و یاهو ، بیش از 54 میلیون نتیجه جست و جو برای کلید واژه
encyclopedia در اینترنت ارائه می کنند که در صدر این نتایج ، سایت www.encyclopedia.com ارائه شده است . بیش از 50 هزار مقاله در زمینه های مختلف که به صورت کلمه ای و حروف الفبای انگلیسی گردآوری و طبقه بندی شده اند ، در حوزه های مختلف علمی ، در این سایت قابل دسترس است . علاوه بر این ، هر روز ، در مورد شخصیتهای برتر جهانی ، وقایع روز سیاسی ، فرهنگی و ورزشی جهان ، این پایگاه اطلاعات متنوعی را در اختیار بازدید کنندگان خود قرار می دهد . این سايت ، راهنماهایی الکترونیکی خوبی را نسبت به مطالب مختلف به کاربر معرفی می کند که یکی از این نشانی ها : www.highbeam.com/ref نام دارد . جالب است بدانیدکه انرژی اتمی ، در چند روز اخیر ، به عنوان پر جست و جو ترین کلمه در این دائرةالمعارف معرفی شده است .
3. بریتانیکا را آنلاین ببینید
http://www.britannica.com نشانی یکی از مشهورترین دائرة المعارف های الکترونیکی موجود است . زمینه های مختلفی از عکس ها تا تمبرها و موضوعات تاریخی ، سیاسی ، علمی و هنری در این سایت قابل جست و جو است و برای مطالب ، اطلاعات تکمیلی خوبی ارائه شده است .
www.britannica.com/atlas نشانی بخش اطلس های جهانی بریتانیکاست که بخش سرزمین ایران آن را پیشنهاد می کنیم ببینید. . اگر میخواهید این دائرة المعارف را به صورت موضوعی مشاهده کنید به نشانی وب : www.encyclopedia.com/eb/subject مراجعه کنید. بیش از 28 هزار موضوع در نسخه غیر اینترنتی بریتانیکا که به قیمت 20 دلار قابل خرید است ، عرضه شده که شما این سی دی را می توانیدبه قیمت 2 هزارتومان در بازار رضا یا پایتخت خریداری کنید !
4. دائرة المعارف مایکروسافت
Encarta®
این سایت که در نشانی http://encarta.msn.com/ قرار دارد ، دائره المعارف عمومی سایت ام اس ان است که به نسبت نشانی های دیگر خیلی ارزش اطلاعاتی گسترده ندارد . اما به خاطر سادگی و عمومیت خوب آن ، کاربران زیادی از آن استقبال کرده است .
5. دائرةالمعارف کلمبیا
COLUMBIA
http://www.bartleby.com/65 نشانی این دایرکتوری بزرگ وب است که بیش از 50 هزار موضوع مختلف را به همراه 80 هزار لینک تکمیلی در اختیار کاربران قرار داده است . اخیرا ویرایش ششم این دائرةالمعارف در اختیار کاربران قرار گرفته است . ضمنا دسترسی به صد ها طبقه بندی اطلاعاتی موضوعی این سایت در نشانی http://www.bartleby.com/65/a0.html ارائه شده است .
6. دایرکتوری هنری بزرگ
این سایت ، بزرگ ترین دائرةالمعارف هنری اینترنت است که در زمینه های مختلف هنری ، اطلاعات گسترده ای را به کاربران خود عرضه می کند و در نشانی www.artencyclopedia.com قرار گرفته . تاریخ جنبش های هنری در نشانی : www.artcyclopedia.com/history ارائه شده وبسيار دیدنی است . یکی از بخش های ارزنده این سایت ، بخش دائرة المعارف موزه های دنیا http://www.artcyclopedia.com/museums.html است که با اطلاعات متنی و تصویری دیدنی همراه است .
7. دائرة المعارف فلسفی استانفورد
دانشگاه استانفورد،دائرة المعارف بزرگی را در زمینه فلسفه منتشر کرده که در نشانی http://plato.stanford.edu قابل دسترس است . تاریخ فلسفه ، بزرگان فلسفه شرق و غرب ، نظریات ، لینک های تکمیلی ، از جمله بخش های ارزنده این دایرکتوری اینترنتی بزرگ استانفورد به شمار می آید . دانشگاه تنیزی نیز در نشانی www.iep.utm.edu دنیای فلسفه آنلاین خوبی را در اختیار علاقمندان قرار داده که مشاهده آن نیز خالی از لطف نیست . ضمنا یک دائرة المعارف روان شناسی خوب نیز در www.psychology.org در دسترس است.
8. دائرة المعارف اینترنتی
در این سایت ، بیش از 20 هزار عنوان موضوعی اصلی و هزاران موضوع فرعی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات از
DVD تا ADSL CONNECTION عرضه شده که دایرکتوری اطلاعاتی خوبی را در این زمینه به زبان انگلیسی در اختیار علاقمندان قرار می دهد . این سایت در نشانی http://www.techweb.com/encyclopedia در دسترس است . ضمنا امکان جست و جو و دریافت اطلاعات موضوعی بیش تر بر اساس KEY WORD های مختلف در ده ها سایت تخصصی ict توسط این پایگاه ارائه شده است .
9. دائرة المعارف علوم نجومی
Astronautica
http://www.astronautix.com نام پایگاهی است که در آن ، هزاران ایندکس اطلاعاتی در مورد علوم نجوم و فضا ، ارائه شده است . سایت های مشهور خبری www.spacedaily.com و www.spacewar.com پشتیبانی بخش خبری علمی این پایگاه اطلاعاتی ارزشمند را بر عهده دارند. هر اطلاعاتی که در زمینه هوا و فضا نیاز دارید توسط این سایت و متخصصان آن ، قابل بهره برداری خواهد بود.
10. اطلاعات مفيد!
این سایت که از سال 2000 تا کنون ، بخش های اطلاعاتی خیلی خوبی راه اندازی کرده ، بخش دائرة المعارفی آن در نشانی :
http://www.infoplease.com/encyclopedia.html ارائه شده است . اینف پلیز ، در زمینه هایی مانند اطلاعات کشور ها ، حیوانات ، گیاهان ، علوم انسانی و فنی ، فرهنگ و اقتصاد ، اطلاعات تخصصی خوبی را در اختیار بیننده سایت قرار می دهد و نسبت به برخی از
ENCYCLOPEDI های معرفی شده ، تخصصی تر است . موتور جست و جوی سایت ، بهترین عامل برای استفاده بیش از مطالب موضوعی این دایرکتوری اینترنتی ارزشمند به حساب می آید .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 6 نظر / 16 بازدید
وحيد زارعي

از اينکه می بينم پای مطالب علمی هم به اين وبلاگ کشيده شده بسيار خرسندم و به قول يک نفر سپاسگزارم!!! از زحمات بی دريغ مدير وبلاگ ممنون و متشکرم. توجه شما را به ادامه برنامه جلب می کنم

كاپيتان

سلام اولا كه از اين مطلب مفيد خيلي استفاده بردم. قدير جان دمت گرم. ثانيا پيروزي ايتاليا رو تبريك مي گم. قدير عزيز دلم برات تنگ شده.آقاي عظيمي پور چرا خبري ازت نيست. براي چندمين بار بهت تبريك ميگم.قدير دانلود كردن وبلاگت ۸ ساعت طول ميكشه. يه فكري به حالش بكن. قربانت.مهدي

م.رضايي

سلام درسته كه ايتاليا قهرمان شد و من خيلي خوشحالم.اما قدير عزيز نوشته هاي تو توي وبلاگ كتابداري و كنايه هات برام از سقوط يوونتوس به سري بي هم دردناكتر بود.يه فايل ورد بري ايميلت فرستادم كه اميدوارم دريافت بكني.برات آرزوي موفقيت ميكنم. دوستدارت مهدي

سلام قدير از مشكلي كه برات پيش اومده بود خيلي ناراحتم كاش كاري از دستم بر مي اومد. اميدوارم هميشه موفق تر از قبل باشي.ناراحت نباش اين مشكلات هميشه تو رو مردتر و مردتر ميكنه. هميشه دوستت دارم م.رضايي

سلام ... ای ول آقای پور بایرام ای ول تولد وبلاگ تون رو بهتون تبریک ...

حسن خانی

سلام دوباره ضمنا با عرض معذرت پايين يادم رفت خودمو معرفي کنم موفق وپيروز باشيد