دوره گرد

من چیستم؟ بهت نگاه خاطره آمیز یک جنون

 

قطعه سنگ باستانی كه به سر سرباز هخامنشی در ایران شناخته می‌شود، پس از مدت‌ها كشمكش دولت ایران با مالك فرانسوی آن به قیمت ۵۸۰ هزار و پانصد پوند در حراجی كریستی لندن فروخته شد.


این قطعه سنگ تاریخی سال‌ها پیش از ایران به سرقت رفت و مالك قبلی آن، دنیز برند، ۱۰ اكتبر   1974آن را از حراجی در نیویورك از "بنیاد هاكوپ كئوركیان" خریداری كرده بود.
مشخصات خریدار جدید این اثر فاش نشده، اما آن گونه كه كریستیز ، اعلام كردهخریدار قصد دارد آن را به یك موسسه اروپایی كه خدماتی در زمینه فرهنگ و هنر ایرانی داشته، هدیه كند.

با این حال، نام این موسسه نیز اعلام نشده است. به گزارش سامانه اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این سازمان پیش از این اعلام کرده بود چنانچه شی موصوف به خارج از كشور انگلیس منتقل شود، علیه دارنده شی نزد مراجع قضایی ذی‌صلاح اعلام جرم خواهد کرد.
 این اثر که 31 سانتی متر اندازه آن است در سال1933 در حفاریهای باستان شناسی تخت جمشید کشف شد ولی پس از آن به سرقت رفت.


سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز با طرح شكایت از مالك اثر در دادگاهی در لندن تلاش كرن این اثر را به ایران بازگرداند اما دادگاه، بهمن ماه سال گذشته، این شكایت را با ذكر اینكه نقش سنگ تراشی شده پیشتر در حراجی نیویورك معامله شده بود، وارد ندانست.


كاسه نقره‌ای با نقش برگ نخل از دوره پادشاهی هخامنشی، نیم تنه مرد ریش دار از جنس نقره و طلا متعلق به دوره پیش از هخامنشی و مجموعه‌ای از سر گاو نر با نام "مفرغ لرستان" كه قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد باز می‌گردد، دیگر آثار باستانی ایرانی بودند كه امروز در كریستی حراج شدند.

از اولش هم معلوم بود که چی می خواد بشه

نوشته شده در ۱۳۸٦/۸/٦ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ توسط پوربایرامیان نظرات () |


Design By : Night Skin