دوره گرد

من چیستم؟ بهت نگاه خاطره آمیز یک جنون

معرفی 10دائرة المعارف برتر اینترنت

1- یاهو ، با بیش از 30 میلیون بازدید روزانه ، برترین سایت است . صدها بخش اطلاعاتی متنوع الکترونیکی این پایگاه ، این سایت را به یکی از مشهورترین دائرة المعارف های وبی تبدیل کرده است . بخش دایرکتور های الکترونیکی این پايگاه در نشانی : http://education.yahoo.com/reference/encyclopedia قرار گرفته است .
این منبع ، بیش از 52 هزار کلمه و بیش از 82 هزار لینک تکمیلی را برای این کلمات معرفی کرده که به صورت الفبایی و جست و جویی ، قابل مشاهده است . دائرةالمعارف های دیگری نیز این سایت در اختیار دارد که از آن ها می توان به کتاب حقایق کشورهای جهان اشاره کرد که بخش ایرانی آن در نشانی :
http://education.yahoo.com/reference/factbook/ir/ در دسترس است .
ضمنا سایت یاهو ، سایت های وب را در یک دایرکتوری بزرگی تحت نشانی http://directory.yahoo.com جمع آوری کرده که بیش از 300سایت ایرانی نیز در آن فهرست بندی شده است . بخش دایرکتوری سایت گوگل نيز که در نشانی http://directory.google.com نام دارد و توسط سایت www.dmoz.org پشتیبانی می شود ، بیش از 1100 سایت فارسی را طبقه بندی کرده است .
2. مشهور ترین سایت دائرة المعارفی
ساکلوپدیا دات کام ، مشهور ترین سایت دائرة المعارفی است . گوگل و یاهو ، بیش از 54 میلیون نتیجه جست و جو برای کلید واژه
encyclopedia در اینترنت ارائه می کنند که در صدر این نتایج ، سایت www.encyclopedia.com ارائه شده است . بیش از 50 هزار مقاله در زمینه های مختلف که به صورت کلمه ای و حروف الفبای انگلیسی گردآوری و طبقه بندی شده اند ، در حوزه های مختلف علمی ، در این سایت قابل دسترس است . علاوه بر این ، هر روز ، در مورد شخصیتهای برتر جهانی ، وقایع روز سیاسی ، فرهنگی و ورزشی جهان ، این پایگاه اطلاعات متنوعی را در اختیار بازدید کنندگان خود قرار می دهد . این سايت ، راهنماهایی الکترونیکی خوبی را نسبت به مطالب مختلف به کاربر معرفی می کند که یکی از این نشانی ها : www.highbeam.com/ref نام دارد . جالب است بدانیدکه انرژی اتمی ، در چند روز اخیر ، به عنوان پر جست و جو ترین کلمه در این دائرةالمعارف معرفی شده است .
3. بریتانیکا را آنلاین ببینید
http://www.britannica.com نشانی یکی از مشهورترین دائرة المعارف های الکترونیکی موجود است . زمینه های مختلفی از عکس ها تا تمبرها و موضوعات تاریخی ، سیاسی ، علمی و هنری در این سایت قابل جست و جو است و برای مطالب ، اطلاعات تکمیلی خوبی ارائه شده است .
www.britannica.com/atlas نشانی بخش اطلس های جهانی بریتانیکاست که بخش سرزمین ایران آن را پیشنهاد می کنیم ببینید. . اگر میخواهید این دائرة المعارف را به صورت موضوعی مشاهده کنید به نشانی وب : www.encyclopedia.com/eb/subject مراجعه کنید. بیش از 28 هزار موضوع در نسخه غیر اینترنتی بریتانیکا که به قیمت 20 دلار قابل خرید است ، عرضه شده که شما این سی دی را می توانیدبه قیمت 2 هزارتومان در بازار رضا یا پایتخت خریداری کنید !
4. دائرة المعارف مایکروسافت
Encarta®
این سایت که در نشانی http://encarta.msn.com/ قرار دارد ، دائره المعارف عمومی سایت ام اس ان است که به نسبت نشانی های دیگر خیلی ارزش اطلاعاتی گسترده ندارد . اما به خاطر سادگی و عمومیت خوب آن ، کاربران زیادی از آن استقبال کرده است .
5. دائرةالمعارف کلمبیا
COLUMBIA
http://www.bartleby.com/65 نشانی این دایرکتوری بزرگ وب است که بیش از 50 هزار موضوع مختلف را به همراه 80 هزار لینک تکمیلی در اختیار کاربران قرار داده است . اخیرا ویرایش ششم این دائرةالمعارف در اختیار کاربران قرار گرفته است . ضمنا دسترسی به صد ها طبقه بندی اطلاعاتی موضوعی این سایت در نشانی http://www.bartleby.com/65/a0.html ارائه شده است .
6. دایرکتوری هنری بزرگ
این سایت ، بزرگ ترین دائرةالمعارف هنری اینترنت است که در زمینه های مختلف هنری ، اطلاعات گسترده ای را به کاربران خود عرضه می کند و در نشانی www.artencyclopedia.com قرار گرفته . تاریخ جنبش های هنری در نشانی : www.artcyclopedia.com/history ارائه شده وبسيار دیدنی است . یکی از بخش های ارزنده این سایت ، بخش دائرة المعارف موزه های دنیا http://www.artcyclopedia.com/museums.html است که با اطلاعات متنی و تصویری دیدنی همراه است .
7. دائرة المعارف فلسفی استانفورد
دانشگاه استانفورد،دائرة المعارف بزرگی را در زمینه فلسفه منتشر کرده که در نشانی http://plato.stanford.edu قابل دسترس است . تاریخ فلسفه ، بزرگان فلسفه شرق و غرب ، نظریات ، لینک های تکمیلی ، از جمله بخش های ارزنده این دایرکتوری اینترنتی بزرگ استانفورد به شمار می آید . دانشگاه تنیزی نیز در نشانی www.iep.utm.edu دنیای فلسفه آنلاین خوبی را در اختیار علاقمندان قرار داده که مشاهده آن نیز خالی از لطف نیست . ضمنا یک دائرة المعارف روان شناسی خوب نیز در www.psychology.org در دسترس است.
8. دائرة المعارف اینترنتی
در این سایت ، بیش از 20 هزار عنوان موضوعی اصلی و هزاران موضوع فرعی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات از
DVD تا ADSL CONNECTION عرضه شده که دایرکتوری اطلاعاتی خوبی را در این زمینه به زبان انگلیسی در اختیار علاقمندان قرار می دهد . این سایت در نشانی http://www.techweb.com/encyclopedia در دسترس است . ضمنا امکان جست و جو و دریافت اطلاعات موضوعی بیش تر بر اساس KEY WORD های مختلف در ده ها سایت تخصصی ict توسط این پایگاه ارائه شده است .
9. دائرة المعارف علوم نجومی
Astronautica
http://www.astronautix.com نام پایگاهی است که در آن ، هزاران ایندکس اطلاعاتی در مورد علوم نجوم و فضا ، ارائه شده است . سایت های مشهور خبری www.spacedaily.com و www.spacewar.com پشتیبانی بخش خبری علمی این پایگاه اطلاعاتی ارزشمند را بر عهده دارند. هر اطلاعاتی که در زمینه هوا و فضا نیاز دارید توسط این سایت و متخصصان آن ، قابل بهره برداری خواهد بود.
10. اطلاعات مفيد!
این سایت که از سال 2000 تا کنون ، بخش های اطلاعاتی خیلی خوبی راه اندازی کرده ، بخش دائرة المعارفی آن در نشانی :
http://www.infoplease.com/encyclopedia.html ارائه شده است . اینف پلیز ، در زمینه هایی مانند اطلاعات کشور ها ، حیوانات ، گیاهان ، علوم انسانی و فنی ، فرهنگ و اقتصاد ، اطلاعات تخصصی خوبی را در اختیار بیننده سایت قرار می دهد و نسبت به برخی از
ENCYCLOPEDI های معرفی شده ، تخصصی تر است . موتور جست و جوی سایت ، بهترین عامل برای استفاده بیش از مطالب موضوعی این دایرکتوری اینترنتی ارزشمند به حساب می آید .

نوشته شده در ۱۳۸٥/٤/۱۳ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ توسط پوربایرامیان نظرات () |


Design By : Night Skin